Hızlı Erişim

II. Uluslararası Uygulamalı İstatistik Kongresi Açılış Programı

II. Uluslararası Uygulamalı İstatistik Kongresi Açılış Programı

  •  29 Haziran 2021 Salı
  •  669 Görüntüleme
  •  Yazdır

Üniversitemiz ev sahipliğinde ve Uluslararası Balkan Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen 2. Uluslararası Uygulamalı İstatistik Kongresinin açılış programı gerçekleştirildi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda gerçekleşen kongreye TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Av. Mustafa Arslan, Av. Yusuf Beyazıt, Av. Özlem Zengin, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, protokol üyeleri, akademik ve idari personelimiz katıldı.

Prof. Dr. Orhan Düzgüneş’in biyografisi ve video gösterimi ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Yalçın Tahtalı gerçekleştirdi. Tahtalı yapmış olduğu konuşmada kongre ile ilgili bilgiler aktararak kongrenin Prof. Dr. Orhan Düzgüneş hocanın anısına yapıldığını ifade etti. Doç. Dr. Yalçın Tahtalı, kongreye 115 araştırmacının yaklaşık 130 bildiriyle katılım sağladığını söyledi. Kongrenin hem yüz yüze hem de çevrimiçi gerçekleştirileceğini belirten Tahtalı kongreye destek verenlere teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem yapmış olduğu konuşmada, Uluslararası Balkan Üniversitesi hakkında bilgiler aktararak üniversitenin birçok alanda gelişim gösterdiğini ifade etti. Kongrelerin oldukça verimli bilimsel faaliyetler olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem kongrenin sonuçlarında çok önemli çalışmaların ortaya çıkacağını belirtti. Rektör Erdem kongrenin yapılmasında destek verenlere teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin yapmış olduğu konuşmada üniversitemizin gelişiminden bahsederek son yıllarda uluslararasılaşmada, eğitim öğretimde, uluslararası derecelendirme kuruluşlarında başarı grafiğinin giderek yükseldiğini belirtti. Tokat merkez ve ilçelerde 10 kampüste eğitim öğretim hizmeti verildiğini belirten Rektörümüz, 37 bin öğrencimizin olduğunu, iki yıl içerisinde üniversitemizin doluluk oranının yüzde 95’i yakaladığını, 52 ülkeden 3200 yabancı uyruklu öğrencinin üniversitemize kayıtlı olduğunu belirtti. Rektör Şahin konuşmasında akademik ve idari personel sayısında ciddi oranda artışın yaşandığını, üniversite hastanesinin 2020 yılını kar ile kapattığını, üniversitemizin bölge tarımına önemli katkılar sağladığını vurguladı.  Üniversitemizde bulunan öğrenci butiğinden de söz eden Rektörümüz her öğrencinin yılda iki defa ücretsiz kıyafet desteğinden yararlanabildiğini, ihtiyacı olan öğrencilerin ise sınırsız olarak bu destekten faydalanabileceğini ifade etti. Kampüsümüzde kurulan aile sağlığı merkezi ve psikolojik danışmanlık merkezi ile hem öğrenci hem çalışanlara ücretsiz sağlık hizmeti verildiğini belirten Rektörümüz KARMER aracılığıyla öğrencilerin kariyerleri için desteklendiğini ifade etti. Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a, Milletvekillerine, Rektör  Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem’e kongrenin düzenlenmesine katkı verenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop yapmış olduğu konuşmada Merhum Prof. Dr. Orhan Düzgüneş hocanın vefatının 25. yılında, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ev sahipliğinde ve Uluslararası Balkan Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen 2. Uluslararası Uygulamalı İstatistik Kongresine katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop 2020 yılında düzenlenen 1. İstatistik Kongresinin ve bugün düzenlenen 2. İstatistik kongresinin istatistik bilimine önemli katkıları olan değerli hocaların anısına yapılmasının çok güzel bir ahde vefa örneği olduğunu belirtti. Şentop konuşmasında istatistik bilimi ile ilgili derinlemesine bilgiler aktararak bu tip bilimsel toplantıları çok önemsediğini ifade etti. Kongre vesilesiyle Tokat’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti de belirten Şentop, "Güzel ve mübarek şehir Tokat'ta bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalar sonrasında Vali Dr. Ozan Balcı, Meclis Başkanımız Mustafa Şentop'a teşekkür plaketi takdim etti. Akabinde ise hatıra fotoğrafı çektirildi.
Tokat Gaziosmanpaşa University, Taşlıçiftlik Campus, 60250 Tokat / TURKEY Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2017© Tüm Hakları Saklıdır.