Hızlı Erişim

Tarım Öğretiminin 174. Yılı Kutlama Programı

Tarım Öğretiminin 174. Yılı Kutlama Programı

  •  10 Ocak 2020 Cuma
  •  1424 Görüntüleme
  •  YazdırÜniversitemiz Ziraat Fakültesi tarafından “Tarım Öğretiminin 174. Yılı” dolayısıyla kutlama programı gerçekleştirildi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda yapılan programa Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İsa Gökçe, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin, Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin yapmış olduğu konuşmada, “Türkiye ekonomisinin en temel iktisadi faaliyet kollarından birisi olan tarım sektörü, 83 milyonu aşan ülke nüfusu 45 milyon civarında turist, 3 buçuk milyon civarında mültecinin yeterli kaliteli ve güvenilir gıda ihtiyacını karşılamaktadır. Tarımın ülkemiz milli gelir ve ihracatıyla istihdamına sağladığı katkı çok büyüktür. Tarımın istihdamdaki payı yüzde 25 civarındadır. Ülkemizde tarımsal desteklemeye bakanlığımız tarafından önem verilmektedir. Bu desteklemeden Tokat çiftçisi de faydalanmaktadır. Tokatlı çiftçimiz bitkisel ve hayvansal üretim desteğinden 2018’de 130 milyon, 2019 yılında 150 milyon TL destek almıştır. Ülkemizde yaklaşık 24 milyon hektar ekilip biçilen tarım arazisi mevcut olup her geçen gün ülkemizin nüfusu artarken tarım alanlarımız sabit kalmaktadır. Bu nedenle bizim birim alandan aldığımız ürün miktarını artırmamız gerekmektedir. Bu da bilimsel çalışmalarla tarımsal eğitimlerle mümkündür” dedi. Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin konuşmasında, tarımsal eğitimin önemine değinerek, “Tarımsal gelişimin en önemli unsuru eğitim ve eğitimli çiftçiden geçmektedir. 174. yılını kutladığımız tarım eğitiminin önemi bugün daha da büyüktür” dedi. Ziraat Mühendisi adayı olan öğrencilerin kendilerini bilgi, beceri ve pratikte oldukça iyi geliştirmeleri gerektiğini vurgulayan Şahin, Tarım Öğretiminin 174. yılını kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin yapmış olduğu konuşmada, tarımsal eğitimin tarihinden bahsederek Üniversitemiz Ziraat Fakültesinin köklü bir fakülte olarak güçlü bir akademik kadro ve lisans-lisansüstü eğitimle eğitim öğretim hayatına devam ettiğini belirtti. Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin konuşmasında,  “Ziraat Fakültesi tarım sektörünün ulusal ve uluslararası normlarıyla uyum içerisinde 1982 yılından beri tarımsal öğretim yapmaktadır. Diğer yandan, fakültemiz çok geniş bir ürün yelpazesinde gerek bilim dünyasına gerekse yöre üreticisinin teknolojik bilgi ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalarla hem ülke hem de bölge tarımının gelişmesinde katkıda bulunmaya devam etmektedir” dedi. Öğrencilere hitap eden Sakin, “Fakültemizde özel sektörün beklentileri de göz önüne alınarak analitik düşünebilen uygulamayı teorik bilgi ile pekiştirmiş, çözüm odaklı ziraat mühendisleri yetiştirmek için her türlü imkân, alt yapı ve teknoloji mevcuttur. Sizlerin de devlete ve millete yararlı bir birey olmak için mezun olduğunuzda donanımlı ve aranan bir ziraat mühendisi olmak için gayret göstermeniz gerekmektedir” dedi. Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin konuşmasını, “Tokat ilimizin kalkınmasında en öncelikli konu olan tarımımızın gelişmesinde yardımlarını esirgemeyen Tokat Valisi, Belediye Başkanı ve Rektörümüze teşekkür ederim” diyerek sonlandırdı.

Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin yapmış olduğu konuşmada, üniversitemizin Ziraat Fakültesinin üniversitemizden daha yaşlı olduğunu belirterek bu niteliğiyle farklı bir özellikte ve üniversitemizin en köklü ve yüksek donanıma sahip fakültesi olduğunu ifade etti. Rektörümüz Ziraat Fakültesinin araştırma ve uygulama anlamında da oldukça iyi bir fakülte olduğunu ve öğrencilerimizin istikrarlı bir şekilde fakültemizi tercih ettiğini vurguladı. Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin Afrika ile olan temasından bilgiler de aktararak şunları kaydetti: “Afrika ile temasım 11 yıl öncesine dayanır. Afrika’dan öğrencilerim oldu. Yüksek lisans ve doktorasını yapan, öğretim üyesi olan ve şu an eğitimine devam eden öğrencilerim bulunmakta. Afrika, belgesellerde anlatılanlardan çok farklı bir ülkedir. Afrika’nın insanı mülayimdir, çalışkandır, uyumludur, çok rahat adaptasyon gösterir. Bu bağlamda, üniversitemize diğer bölümlere de yabancı uyruklu öğrenci aldık. Afrika’dan en çok talep edilen eğitim ziraat alanıdır. Çünkü ziraat konusunda yüksek miktarda eğitime ihtiyaç duyuluyor. Son bir yıl içerisinde Afrika’dan öğrencilerimizin sayısı daha da artmıştır.” Ziraat Fakültemizde Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de bulunduğunu ifade eden Rektörümüz önümüzdeki dönemde Kenevir sempozyumunun yapılacağını ve kısa bir süre içerisinde Kenevir konusunda da oldukça bilgi sahibi olunacağını ifade etti. Dinleyicilere bir müjde de veren Rektörümüz, Eylül ayında Tokat’ta bir Tarım Lisesinin kurulacağını ve Ziraat Fakültesi öğretim üyelerimizin kurulacak olan lisede ders vereceklerini söyledi. Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Tarım Öğretiminin 174. yılını kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmaları sonrası “Dünya tarım politikaları ve Afrika örneği” konulu konferansını gerçekleştiren Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, “Dünyada tarımın önemi ve geleceği, Dünya tarımında önemli olan ülkeler, Afrika’nın ekilebilir tarım arazileri, Afrika’daki tarımsal sorunlar hakkında bilgileri dinleyicilerle paylaştı. Polat, konuşmasında Afrika’dan birçok öğrencinin de Karabük’e ve Tokat’a gelerek Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi’nde eğitim görmeye başladığını ifade etti. Karabük Üniversitesi’nin uluslararasılaşmasından da bahseden Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Tarım Öğretiminin 174. Yılını kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Konferans sonrası Prof. Dr. Refik Polat’a teşekkür belgesi ve hediye takdimi yapıldı.

            Program sonrasında Ziraat Fakültemizden emekli olan Prof. Dr. Aslan Zafer Gürler ve Dr. Öğr. Üyesi Yemliha Edizer’e Üniversitemize yapmış oldukları katkılardan dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin plaket ve teşekkür belgesi takdim etti. Tarım öğretiminde 30 yılını doldurmuş akademisyenlerimiz, Prof. Dr. Nejdet Kandemir ve Prof. Dr. Halil Kızılaslan’a Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin ve Ziraat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin teşekkür belgesi ve plaket takdim etti.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, 60250 Tokat / TÜRKİYE Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2017© Tüm Hakları Saklıdır.